مدارک و تغییرات جدید سیسکو

مدارک و تغییرات جدید سیسکو

مدارک و تغییرات جدید سیسکو 180 180 سعید شهبازی

مدارک جدید سیسکو

سیستم جدید مدارک سیسکو چگونه است ؟ مدارک جدید سیسکو به چه صورت اعطا می گردد ؟ یادگیری سیسکو به نحوه ی جدید چه تاثیری بر پشتیبانی شبکه دارد و ده ها سوال دیگر را در این مقاله جستجو کنید.

برنامه جدید سیسکو بطور خلاصه:

بر اساس اعلام سیسکو در این همایش کلیه مدارک سیسکو CCNA  در شاخه های مختلف، جای خودشان را به یک آزمون و یک مدرک واحد می دهند. این تغییر بزرگ رسماً توسط سیسکو اعلام و از تاریخ 24 فوریه 2020 (برابر با 5 اسفند 1398) اجرایی خواهد شد.

تا پیش از این تغییر، کلیه ی دانشجویان برای بدست آوردن مدرک CCNA یا CCNP در شاخه های مختلف، مسیر متفاوتی را طی می نمودند و به ازای هر مدرک در آزمون جداگانه ای شرکت می کردند. اما اکنون پس از این تغییر افراد برای کسب مدرک CCNA  تنها در یک دوره و یک آزمون شرکت می کنند. کد آزمون جایگزین اعلام شده برای این مدرک جدید سیسکو 200-301 CCNA اعلام شده است.

 نکته: بنا بر اعلام سیسکو شرکت در دوره جدید CCNA و اخذ مدرک آن پیش نیازی خاصی ندارد اما همچنان به افراد توصیه شده است تا از حداقل دانش لازم در این حوزه برخوردار و با مبانی مربوط به شبکه آشنایی داشته باشند. در واقع اینگونه که به نظر می رسد دوره مقدماتی شبکه Network Plus متعلق به CompTIA همچنان مناسب ترین گزینه برای پوشش دانش مقدماتی افراد برای شرکت در دوره جدید CCNA 200-301 خواهد بود.

به طور خلاصه میتوان گفت:

حذف مدارک و گرایش‌های  CCENT و CCNA  تبدیل به یک CCNA واحد و همچنین عدم وجود پیش نیاز دوره‌ی CCNA برای سطح CCNP شده است.

مدرک جدید CCNA 200-301 جایگزین مدارک زیر شده است:

 • CCNA Cloud
 • CCNA Collaboration
 • CCNA Cyber Ops
 • CCNA Data Center
 • CCDA
 • CCNA Industrial
 • CCNA Routing and Switching
 • CCNA Security
 • Service Provider
 • CCNA Wireless

دانلود فایل عناوین  دوره CCNA 200-301

یک نام جدید به نام مدرک Specialist سیسکو

مدرک Specialist: به طور مثال برای اخذ مدرک CCNP R&S نیاز به قبولی در ۳ آزمون بوده است تا در نهایت به اخذ مدرک منجر می‌شد . در تغییرات جدید, سیسکو به ازای قبولی در هر آزمون به شما مدرکی تحت عنوان Specialist در همان زمینه می دهد که در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد

بررسی سطح CCNP

 • CCNP Enterprise
 • CCNP Security
 • CCNP Service Provider
 • CCNP Collaboration
 • CCNP Data Center
 • Cisco Certified DevNet Professional

یکی از مهم ترین گرایش‌هایی که دیگر اسم برده نشده Design است. سیسکو در گرایش های جدید خود Design را در کنار Configuration قرار داده است. چرا که در هیچ کجای شبکه نمی‌توان منکر مهم بودن Design شد و وجود آن باعث تعامل بهتر اجزای مختلف با یکدیگر می‌شود. درواقع کسی می‌تواند شبکه را بهتر طراحی کند که با Configuration نیز سروکار دارد این مورد در Scale های بزرگ بسیار مهم‌ است.  زیرا شخصی که دارای CCDP می‎باشد اصلا با Configuration درگیر نبوده . فلذا در تغییرات جدید طراحی نیز در کنار پیاده سازی قرار گرفته شده است.

در گذشته برای Data Center دو امتحان، برای R & S نیز سه امتحان و Security چهار امتهان نیاز بوده . اما سیسکو در سمینار امسال اعلام کرد که برای هر کدام از گرایش ها فقط دو امتحان Core Exam و Concentration Exam نیاز است. همچنین گرایش Enterprise به شرح زیر می‌باشد.

برای سطح CCNP فقط گرایش های زیر موجود است که درادامه بیشتربررسی می کنیم.

 • Enterprise
 • Datacenter
 • Collaboration
 • Service Provider
 • Security

امتحان اول (Core) به صورت کالم برای همه اجباری می‌باشد، اما برای امتحان دوم (Concentration) شما حق انتخاب دارید. درواقع با توجه به گرایش ارائه شده, مدرک CCNP اخذ می شود.

یه طور مثال اگر  دوره ۳۰۰-۴۰۱ (Core) را بگذرانید و سپس آزمون ۳۰۰-۴۲۰ ، شما در جایگاه CCNP Enterprise با Concentration بر روی Design قرار دارید که می‌توان معادل CCDP قدیم درنظر گرفت. این روش بسیار بسیار جالب بوده و شما براحتی بسته به محل کار و علاقه خود می‌توانید گرایش خود را به جهت اخذ مدرک در آن شاخه تعیین کنید.

حال میخواهیم به بررسی Specialist بپردازیم. درواقع شما زمانیکه یکی از آزمون های لیست بالا را بگذرانید (مثلاً Core)به شما مدرکی تحت عنوان Cisco Certified Specialist On Core Technology داده می‌شود، همچنین اگر Design نیز بگذرانید Cisco Certified Specialist On Design به شما تعلق می‌گیرد که مجموع این دو منجر به اخذ مدرک CCNP می‌شود.

سرفصل های دوره CCNP

مدارک جدید  CCIE

 • CCIE Enterprise Wireless
 • CCIE Enterprise Infrastructure
 • CCIE Security
 • CCIE Service Provider
 • CCIE Collaboration
 • CCIE Data Center

همانطور که در CCNP گرایش Enterprise مطرح شد، در CCIE علاوه بر Infrastructure گرایش Wireless را نیز پوشش می دهد. حال میخواهیم CCIE Enterprise Infrastructure که معادل  CCIE R&S v5 معروف بوده را بررسی کنیم.

انتظار عدم تغییر در بالاترین سطح از مدارک سیسکو در میان چنین تغییرات اساسی که در لایه های مقدماتی و متوسط مدارک تخصصی سیسکو به وجود آمده است شاید انتظار دور از ذهنی به نظر برسد. معنی این عبارت این است که باید به اطلاع شما علاقه مندان به دوره های تخصصی سطح CCIE برسانیم که این تغییرات گریبان مدارک CCIE سیسکو را نیز گرفته است. بدین ترتیب از این پس مدارک سطح CCIE سیسکو به شش شاخه محدود گردیده و دیگر به ازای هر یک از آن ها یک آزمون CCIE written وجود  ندارد. در عوض شما می بایست برای اخذ این مدرک آزمون CORE  مربوط به آن شاخه را همراه با شرکت در لابراتور 8 ساعته پشت سر بگذارید.

به عنوان مثال چنانچه قصد دارید تا مدرک جدید CCIE Security را دریافت کنید ابتدا می بایست آزمون CORE متعلق به دوره (CCNP Security SCOR 300-701) را پشت سر گذاشته و سپس در لابراتور 8 ساعته مربوط به آن با نام CCIE Security v6.0  شرکت کنید. این رویه در مورد تمامی حوزه ها به غیر از حوزه CCIE Enterprise صدق می کند.

در مورد مدرک CCIE Enterprise شما دو انتخاب پیش روی دارید CCIE Enterprise Wireless و CCIE Enterprise Infrastructure. در هر دوی این مسیرها آزمون  Core مربوط به (CCNP Enterprise ENCOR 300-401) مشترک است و این دو شاخه در در زمینه لابراتور است که از یکدیگر تفکیک می شوند. هر یک از این شاخه ها به ترتیب لابراتورهای مختص به خود را دارند که عبارتند از:

 1. CCIE Enterprise Wireless
 2. CCIE Enterprise Infrastructure
 3. CCIE Security
 4. CCIE Service Provider
 5. CCIE Collaboration
 6. CCIE Data Center

 

نکته: متخصصینی که مدرک CCIE اخذ کرده اند و تجربه کاری آنها به ۲۰ سال رسیده باشد، دیگر نیازی به شرکت مجدد در آزمون نداشته و بصورت Lifetime مدرکشان معتبر است.

چرخه مربوط به CCIE هم تغییر کرده است. قبلاً برای مرحله CCIE بحث Implementation، Deployment و Troubleshooting مطرح بود. اما در چارت جدید مباحث Planning و Design نیز برای CCIE Lab اضافه شده است.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، گواهینامه های جدید از ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ اعمال می شود. لازم به ذکر است که اگر شما ۲۳ فوریه در آزمون شرکت کرده و قبول شوید، هیچ نگرانی وجود نداشته و مدرک شما همچنان تا ۳ سال آینده اعتبار خواهد داشت. اما اگر از ۲۴ فوریه در آزمون شرکت کنید، دیگر همان Topic های قدیمی نبوده و باید برای CCNA جدید خود را آپدیت و آماده کنید.

میتوان گفت بزرگ ترین تغییر سیسکو در این سطح بوده و تمامی گرایش های Routing & Switching، Data center، Service Provider و … حذف شده و فقط یک CCNA واحد خواهیم داشت.

DevNet چیست؟

حالا میرسیم به بحث اصلی و یکی از دلایل اصلی این تغییرات بحث devops می‌باشد برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود به مقاله مفهوم devops مراجعه کنید.

سیسکو در راستای تصمیمات جدیدی که برای همگام شدن با تحولات روز دنیای فناوری اتخاذ نموده است یک لاین جدید را نیز به مدارک خود اضافه کرده است. این لاین DevNet نام دارد. سیسکو در این لاین قصد دارد تا برنامه نویسی (عمدتاً پایتون)  را با infrastructure ترکیب کند.

این مدرک در چهار سطح عرضه خواهد شد :

 1. Cisco Certified DevNet Associate CCNA-level
 2. Cisco Certified DevNet Specialist
 3. Cisco Certified DevNet Professional CCNP-level
 4. Cisco Certified DevNet Expert CCIE-level

شیوه‌ی اخذ مدارک این حوزه مانند پنج حوزه دیگر مدارک جدید سیسکو می‌باشد. یعنی شما برای کسب مدرک CCNA DevNet یک آزمون، برای مدرک Specialist یک آزمون و برای مدرک CCNP DevNeT روی هم رفته دو آزمون را باید پشت سر بگذارید.

مسیر مدارک مربوط به DevNet به شکل زیر خواهد بود:

ناگفته نماند , افرادی که قصد دارند به زودی مدارک سیسکو را اخذ کنند ,شرایط مهاجرت از مدارک پیشین سیسکو به مدارک جدید آن طور که سیسکو عنوان کرده است برای کلیه افرادی که تا پیش از تاریخ 24 فوریه 2020 (برابر با 5 اسفند 1398)  مدارک خود را اخذ نموده اند ، گواهینامه یا همان مدرک دوره جدید صادر خواهد شد. این موضوع به تنهایی بیانگر این پیغام به مخاطبان است که اگر قصد دارند تا مدرک سیسکو کسب کنید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنند. با این کار در اصطلاح با یک تیر دو نشان می زنند. زیرا با این کار شما علاوه بر در امان ماندن از تغییرات جدید سیسکو، مدرک جدید آن را نیز کسب خواهید نمود.

از همراهی و توجه شما به مقالات تیم پشتیبانی شبکه ی ایرساتک سپاسگزاریم.

برای دریافت آخرین اخبار دنیای شبکه ، دریافت مشاوره و خدمات مرتبط با ما در تماس باشید.